PORADY PRAKTYCZNE

* Pielęgnacja soczewek okularowych
Najlepszy sposób ochrony Twoich soczewek to mycie ich pod bieżącą, letnią wodą. Dzięki temu masz pewność, że powierzchnia soczewek nie zostanie uszkodzona przez drobiny kurzu. Jeżeli korzystasz z okularów z dala od domu, możesz używać specjalnych wilgotnych ściereczek, ściereczek z mikrofibry lub płynów do czyszczenia szkieł. Ściereczki należy przechowywać w taki sposób, aby uniknąć zabrudzenia ich kurzem.
Nie należy kłaść okularów soczewkami do dołu.
Zaleca się aby używać odpowiedniego, mocnego etui aby przechowywać i przenosić okulary oraz zawsze trzymać soczewki organiczne lub soczewki z powłoką np. antyrefleksyjną z dala od wysokich temperatur takich jakie można uzyskać w saunie lub na desce rozdzielczej samochodu zaparkowanego w słońcu.
* Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Starannie umyj i wysusz ręce. Przed zdjęciem soczewek wypłucz, zaleconym przez specjalistę, płynem do pielęgnacji soczewek każdą komorę pojemnika na soczewki, a następnie wypełnij tym płynem obydwie komory.
Zdejmij z oka soczewkę stosując metodę opisaną w instrukcji użytkowania lub poleconą przez lekarza specjalistę.
Czyszczenie i płukanie
Codzienna pielęgnacja soczewek obejmuje czyszczenie, płukanie i dezynfekcję. W przypadku soczewek noszonych w trybie dziennym wymogi pielęgnacyjne nie dotyczą Cię tylko wtedy, gdy używasz soczewek jednodniowych. Jeśli stosujesz płyn z formułą „bez pocierania”, możesz zastąpić mechaniczne czyszczenie starannym spłukiwaniem soczewki z każdej strony przez 5 sekund. Jeżeli używasz innych płynów lub lekarz okulista zalecił Ci bardziej surowy reżim pielęgnacyjny, musisz wiedzieć, jak należy mechanicznie czyścić soczewki.
Czyszczenie mechaniczne i płukanie soczewek pozwala usunąć z powierzchni soczewek śluz i zanieczyszczenia. W tym celu umieść soczewkę na dłoni i nalej na nią kilka kropli płynu. Delikatnie pocieraj soczewkę palcem wskazującym drugiej ręki przez około 20 sekund. Soczewkę należy czyścić ruchem liniowym (w przód i w tył) a nie ruchem okrężnym. Odwróć soczewkę na drugą stronę i powtórz te czynności. Na koniec opłucz ją z obu stron w celu usunięcia resztek zanieczyszczeń.
Umieść soczewkę w odpowiedniej komorze pojemnika. Upewnij się, że soczewka jest całkowicie zanurzona w płynie. Zakręć pokrywkę pojemnika. Powtórz całą procedurę z drugą soczewką.
Zanim ponownie założysz soczewki, pozostaw je w pojemniku na co najmniej 4 godziny lub na całą noc. Podczas zakładania przestrzegaj procedur zalecanych przez specjalistę lub prowadzącego okulistę. Po założeniu soczewek wylej płyn z pojemnika na soczewki i wypłucz go świeżą porcją płynu. Pojemnik pozostaw otwarty aż do wyschnięcia. Gdy będzie całkowicie suchy, możesz zamknąć pokrywki.
Często wymieniaj pojemnik, ponieważ z czasem może on stać się źródłem bakterii. Właściwą częstotliwość doradzi ci specjalista lub lekarz.
Uwagi ogólne
Zanim założysz soczewkę upewnij się, że znajduje się ona we właściwym położeniu na opuszce palca wskazującego. Soczewka nie powinna być przechylona i nie powinna dotykać opuszki palca swoją krawędzią.
Jeśli soczewka zegnie się lub sklei umieść ją na dłoni i zwilż dokładnie świeżą porcją płynu. Delikatnie potrzyj soczewkę na dłoni palcem wskazującym drugiej ręki. Jeśli to nie poskutkuje włóż ją do wypełnionego płynem pojemnika na soczewki i mocz w płynie tak długo aż przyjmie właściwy kształt.
Jeśli soczewka rozpłaszczy się lub przyklei do palca oznacza to, że soczewka lub palec są zbyt mokre. Aby wysuszyć soczewkę, przenieś ją kilka razy między palcami wskazującymi obu dłoni, susząc za każdym razem wolny palec. Pozwoli to na lekkie przesuszenie soczewki i ułatwi posługiwanie się nią.
* Użytkowanie soczewek kontaktowych:
Przed dotknięciem soczewek zawsze dokładnie umyj i wysusz ręce. Upewnij się czy soczewki są w całości zanurzone w płynie. Nie używaj soczewek z opakowania, które nie jest zamknięte fabrycznie. Soczewek nie należy z nikim dzielić.
Zakładanie soczewek:
1. Upewnij się czy soczewka nie jest wywinięta na lewą stronę. Umieść ją na palcu aby ocenić czy ma właściwy kształt (Rys. 1 i 2).
2. Palcem wskazującym i środkowym drugiej ręki odciągnij dolną powiekę w dół a powiekę górną w górę. Soczewkę umieść w oku (Rys. 3). Dokładnie tak samo postępuj z drugim okiem.
Zdejmowanie soczewek:
Popatrz do góry, odciągając jednocześnie dolną powiekę w dół. Delikatnie chwyć opuszkami palca wskazującego i kciuka dolną krawędź soczewki i wyjmij ją z oka (Rys. 4). Tak samo postępuj z drugim okiem.
Dezynfekcja
Wyczyść i zdezynfekuj soczewki postępując zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu płynu lub zgodnie ze wskazówkami specjalisty. Powinno to ograniczyć gromadzenie się szkodliwych bakterii i grzybów.
W przypadku wyschnięcia soczewek…
Postępuj zgodnie z podanymi wyżej wskazówkami dotyczącymi dezynfekcji, wymień soczewki na nowe lub skontaktuj się ze specjalistą.
Środki ostrożności

  1.  Zalecana jest częsta wymiana soczewek. Specjalista określi najlepszą dla Ciebie opcję, w przypadku wątpliwości zwróć się do niego o poradę. Zawsze stosuj się do jego zaleceń i regularnie stawiaj się na wizyty kontrolne.
  2. Soczewki przeznaczone do codziennego stosowania czyść i dezynfekuj codziennie.
  3. Jeśli Twój specjalista pozwolił na przedłużone noszenie (spanie w soczewkach), szczególnie ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących noszenia i pielęgnacji soczewek. Nie noś soczewek dłużej niż siedem dni bez czyszczenia i dezynfekcji.
  4. W przypadku zaczerwienienia, podrażnienia oka lub jakichkolwiek innych dolegliwości należy bezzwłocznie zdjąć soczewki i skonsultować się ze specjalistą.
  5. Długie paznokcie sprzyjają gromadzeniu się bakterii. Zadrapane oko jest podatne na infekcje.
  6. Zniszczone lub uszkodzone soczewki należy niezwłocznie wymienić na nowe.
  7. Soczewki należy zakładać przed nałożeniem makijażu. Należy unikać tłustych i włóknistych tuszy do rzęs. Z soczewkami nie powinny mieć kontaktu: lakier do włosów oraz inne aerozole.
  8. Soczewki należy chronić przed dziećmi.
  9. Nie wolno nosić soczewek w obecności szkodliwych lub drażniących oparów.
  10. Do uprawiania sportów wodnych zaleca się używanie gogli.

Czego nie wolno…

  1. Spać z założonymi soczewkami, chyba że jest to zgodne z zaleceniami specjalisty.
  2. Używać do czyszczenia soczewek domowych środków do czyszczenia i dezynfekcji. Mogą one poważnie uszkodzić oczy.
  3. Nosić soczewek przy jednoczesnym używaniu płynów i leków do oczu innych niż te, które zostały zalecone do stosowania przy noszeniu soczewek.
  4. Używać śliny do nawilżania soczewek.
  5. Używać do czyszczenia soczewek wody z kranu.
  6. Nosić soczewek dłużej niż zalecił specjalista.